سیم بکسل و کاربردهای آن

هسته سیم بکسل بخش مرکزی سیم است که الیاف به دور آن تابیده می‌شوند. نقش هسته نگهداری  الیاف‌های طناب است. به همین دلیل قطر هسته سیم باید به اندازه‌ای باشد که در هنگام فشار از برخورد الیاف با هم جلوگیری کند. سیم بکسل با هسته فولاد استحکام بالاتری دارد و در نتیجه انعطاف کمتری هم دارد. بنابراین نوع کاربرد سیم بکسل یک معیار خیلی مهم در انتخاب هسته آن است.

 

مواد به کار رفته هر سیم بکسل برای ساخت به شرایط آب و هوایی منطقه مورد استفاده و میزان بار تعیین می‌شود، این بدان معنی است که میزان کشش و قدرت سیم بکسل با مواد اولیه آن رابطه مستقیم دارد.

 

حدود 2000 نوع سیم بکسل در صنعت وجود دارد که بسته به نوع هسته، نوع بافت، جنس سیم و روکش آن از یک دیگر متمایز هستند و همچنین استفاده آنها در صنعت نیز متفاوت است. صنایع حفاری، صنایع نفت و گاز، ماشین آلات معدنی، صنایع کشتی‌سازی و ... همگی ازانواع مختلفی از سیم بکسل استفاده می‌کنند.

 

در تمام صنایع بزرگ و کوچک که نیاز به جابه‌جایی بار و اشیاء باشد، نیاز به سیم بکسل احساس می‌شود. کاربردهای رایج سیم بکسل علاوه بر صنایعی که قبلا اشاره شد، عبارتند از : صنایع خودروسازی،  معادن،  سد سازی، شرکت‌های ساختمانی،صنایع ریلی، جرثقیل‌ها، آسانسورها، صنایع برق، شیلات و ماهیگیری و …

سیم بکسل‌های شرکت گوستاولف آلمان از بهترین نوع سیم بکسل در دنیا است. سیم بکسل آسانسور نمونه‌اش در دنیا نظیر ندارد و استفاده آن را در اغلب اسمان خراش‌های معروف دنیا می‌توانید مشاهده کنید. البته متاسفانه وجود نمونه‌های فیک و تقلبی از این شرکت در ایران بسیار فراوان است که دارای کیفیت مناسب نیستندسیم بکسل

انواع محصولات مرتبط با سیم بکسلسیم بکسل نتاب
سیم بکسل حفاری
سیم بکسل افشان
سیم بکسل استینلس استیل
سیم بکسل مهاری
سیم بکسل اسانسور

سیم بکسل جرثقیل
روغن سیم بکسل
گوشوار سیم بکسل
قرقره های فولادی

زنجیر و اتصالات

قلاب

جرثقیل دستی
جرثقیل برقی
سوکت باز و بسته

 

 

 

 

 

تفاوت سیم بکسل فولادی با سیم بکسل استیل

 

سیم بکسل‌های فولادی تفاوت زیادی از نظر سختی و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارند.

 

در مقابل سیم بکسل‌های استیل به دلیل داشتن مقادیر زیادی کروم در ساختار خود در مقابل رطوبت مقاوم است.

 

البته از نظر قیمتی سیم بکسل‌های فولادی بسیار قیمت مناسبی دارد

 

رای جابه‌جایی بار از چه نوع سیم بکسلی استفاده کنیم؟

 

سیم بکسل‌هایی مورد استفاده در جا به جا یی بار از دو جهت مورد انتخاب قرار می‌گیرند:

اول اینکه طول سیم بکسل را به نسبت طول بار انتخاب کنیم و دوم اینکه نسبت به وزن باری که می‌خواهیم جابه‌جا کنیم، طول سیم بکسل را از نظر ظرفیت انتخاب می‌کنیم.

در کل طول سیم بکسل جابه‌جاکننده بار را باید طوری انتخاب کنیم که زاویه دو حلقه و یا چهار حلقه سیم که در زیرشاخه قلاب جرثقیل قرار دارد از ۹۰ درجه بیشتر نشود چون وزن بار در صورتی بین دو رشته سیم بکسل یا چهار رشته سیم بکسل تقسیم می‌شود که زاویه سیم بکسل در زیر قلاب جرثقیل از ۹۰ درجه کمتر باشد. اگر در زمان بستن باری زاویه سیم بکسل در زیر قلاب جرثقیل از ۹۰ درجه بیشتر شود باید از سیم بکسلی استفاده کنیم که هر کدام از سیم بکسل‌ها به تنهایی قدرت تحمل تمام بار را داشته باشند وگرنه ممکن است مشکلات جدی ایجاد شود.


سیم بکسل
سیم بکسل آلمانی
قیمت سیم بکسل
فروش سیم بکسل
انواع سیم بکسل

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “سیم بکسل و کاربردهای آن”

Leave a Reply

Gravatar